منوی دسته بندی

برگزاری هشتمین نشست مجمع در مرکز بررسی‌های استراتژیک

هشتمین نشست مجمع پژوهشکده‌های اقتصادیبا هدف تقویت هماهنگی‌‌ها میان مراکز پژوهشی نهاد‌های حاکمیتی با حضور رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و کارشناسان برجسته اقتصادی کشور در محل مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در تاریخ 18 دی‌ماه 1401 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، دکتر محمدصادق خیاطیان در این جلسه گفت: در دولت مردمی تلاش می‌شود مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری محل حضور و رفت و آمد صاحبان اندیشه و نخبگان باشد تا بر اساس ماموریت‌های طراحی شده مرکز، همراه و یاور مرکز باشند.

وی در ادامه تشکیل مجمع پژوهشکده‌های اقتصادی کشور را ایده‌ای بسیار خوب عنوان کرد و گفت: تجربه نشان داده است هرکجا کار شبکه‌ای و مشارکتی صورت می‌گیرد نتایج و برکات بهتر و بیشتری از آن حاصل می‌شود. از سویی دیگر این رویه، یک روند جهانی و رویکرد نوینی است که نتیجه‌بخش بوده است، بنابراین ایده‌های شبکه‌های علمی بیش از پیش در حال جا افتادن است.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با اشاره به فرصت‌ها و چالش‌های کار شبکه‌ای در کشور تصریح کرد: برای انجام کار شبکه‌ای باید بدانیم به دنبال چه هستیم تا اثربخشی کار بالا برود. نکات ایراد شده در این نشست نیز در خور توجه است و می‌توان آنها را در کنار مسائل اصلی پیگیری کرد.

دکتر خیاطیان با اشاره به اینکه شخص رئیس جمهوری روحیه‌ای نخبه‌گرا و اجماعی دارند، یادآور شد: از آنجایی که این اجماع در مجموعه دولت نیز برقرار است می‌توان امیدوار بود که مسائل مطروحه، اثربخشی بالایی نیز داشته باشد؛ از این‌رو این ظرفیت وجود دارد و امیدواریم بتوانیم به نحوه احسن از آن استفاده کنیم.

وی مسائلی همچون تورم، ارز، مسکن، اجاره بها، دستمزد، بودجه، دیپلماسی اقتصادی، امنیت غذایی و… را از جمله دغدغه‌های دولت برشمرد و گفت: موضوع ارز از جمله موضوعاتی است که مجمع پژوهشکده‌های اقتصادی کشور می‌تواند در گام نخست آن را از طریق ارتباط با مراکز علمی و نخبگانی کشور دنبال کرده و برای آن راهکارهایی ارائه دهد.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با بیان اینکه تقویت ارتباط دولت با نخبگان از جمله انتظارات شخص رئیس جمهور از این مرکز است، گفت: ما بر اساس ماموریت‌های خود تلاش داریم این هم‌افزایی میان نخبگان و دولت شکل گیرد.

دکتر خیاطیان با اشاره به دیگر ماموریت‌های مرکز بررسی‌های استراتژیک در دولت مردمی یادآور شد: از آنجایی که وظیفه ما تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در بستر پژوهش است، بر اساس ماموریت‌مان به دنبال مسائلی هستیم که کلان و ملی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *